آموزش شاخص ASOL و MSOL، MSOL چیست؟

اندیکاتور MSOL مخفف Median Spent Output Lifespan است که بهترین معیار برای نشان دادن تغییر رفتار دارندگان قدیمی بیت کوین است. در واقع این اندیکاتور نشان‌دهنده نسبت رفتار هودلرهای بلندمدت و کوتاه‌مدت بیت‌کوین، در یک دوره زمانی مشخصی است. به بیان ساده‌تر MSOL می‌گوید که فروشندگان فعلی، پس از گذشت چه مدت زمانی از خرید بیت‌کوینشان، دست به فروش زده اند.

نمای کلی شاخص MSOL:

فرمول MSOL برابر است با میانه مدت‌زمان نگهداری تمام بیت‌ کوین‌های فروخته‌ شده در طول روز. در این فرمول به منظور محاسبه دقیق‌تر و کارایی بیشتر، بیت‌کوین‌هایی که در زمان کمتر از یک ساعت مبادله شده‌اند، در MSOLمحاسبه نمی‌شوند. نکته قابل توجه در نحوه محاسبه شاخص MSOL این است که، MSOL فقط مدت زمان فروش بیت‌کوین‌ها را از زمان خرید در نظر می‌گیرد و تعداد بیت‌کوین‌های فروخته شده در محاسبه آن اهمیتی ندارد؛ به طور مثال دو خروجی که هر دو ۱۰۰ روز قدمت دارند (۱۰۰ روز نگهداری شده اند) اما به ترتیب ۰.۱ و ۲۰ عدد BTC هستند، در محاسبه MSOL وزن یکسانی دارند. (این شاخص ارتباط نزدیکی با CDD دارد و می‌توانید با مراجعه به صفحه مقالات به مشاهده مقاله این اندیکاتور بپردازید)

استراتژی استفاده از MSOL:

  • مقادیر بالا در این اندیکاتور، غالبا نشان‌دهنده افزایش فشار فروش در شبکه است و نشان‌دهنده فروش دارایی‌ها توسط دارندگان قدیمی (فروش سکه‌های قدیمی و طول‌عمر بالا) است که معمولا از این نوسانات بالای بازار، هولدرها استفاده کافی را می‌برند.
  • مقادیر پایین در این اندیکاتور، غالبا نشان‌دهنده فروش‌های دارندگان جدید (فروش سکه‌های جدید و طول عمر پایین) است و اغلب با معامله‌گران و دارندگان کوتاه مدت بیت‌کوین در ارتباط است. این اتفاق زمانی می‌افتد که سکه‌های جدید، عمده‌ی فعالیت شبکه را پوشش می‌دهند و سکه‌های دارندگان قدیمی‌تر در حالت غیر‌فعال هستند و اعتقاد به نگهداری بیت‌کوین‌های خود دارند.
MSOL و ASOL

نمونه استراتژی:

از کاربردهای MSOL می‌توان به آگاهی از شروع یا ادامه‌ی روندهای نزولی اشاره کرد. به طور مثال با اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا، بالاترین مقدار این اندیکاتور را در چهارسال گذشته شاهد بودیم. نکته جالب اینجاست که رسانه‌ها در ابتدا هفته های اول دسامبر را تاریخ اولین مورد ابتلا اعلام کرده بودند که بعدها به ۱۷ نوامبر، تاریخ این اتفاق تغییر پیدا کرد، اما در MSOL هولدرها به طور کاملا دقیق در ۱۷ نوامبر عمده‌ی سکه‌ها را فروخته بودند.
MSOL و ASOL

معرفی ASOL:

اندیکاتور ASOL مخفف Average Spent Output Lifespan است و به معنای میانگین طول عمر خروجی خرج شده است. طرز کار این اندیکاتور شبیه به اندیکاتور MSOL است؛ با این تفاوت که این اندیکاتور نسبت به MSOL حساسیت بیشتری دارد و در نوسانات بازار واکنش‌های شدیدتری نشان می‌دهد، چرا که در ASOL سکه‌های با طول عمر بالا و غیر فعال، به جریان می‌افتند. همانطور که شاید متوجه شده باشید، MSOL میانه را معیار قرار می‌دهد و ASOL میانگین را معیار قرار می‌دهد. (در میانه اعداد خیلی بزرگ و خیلی کوچک تاثیر بسزایی ندارند اما در میانگین، واکنش‌های بیشتری را شاهد هستیم)

نمای کلی ASOL:

فرمول ASOL برابر است با میانگین مدت‌زمان نگهداری تمام بیت‌ کوین‌های فروخته‌ شده در طول روز. در این فرمول به منظور محاسبه دقیق‌تر و کارایی بیشتر، بیت‌کوین‌هایی که در زمان کمتر از یک ساعت مبادله شده‌اند، در ASOLمحاسبه نمی‌شوند. این شاخص نسبت به طول عمر تراکنش‌ها در شبکه، نسبت به MSOL بسیار حساس‌تر است و فروش بیت‌کوین‌هایی که مدت زمان زیادی از خرید آنها می‌گذرد، می‌تواند تاثیر زیادی روی این شاخص داشته باشد. بدلیل نوسانات بسیار بالای ASOL میتوان از میانگین‌های متحرک استفاده نمود.

تفاوت MSOL و ASOL:

اگر مدت زمان نگهداری بیت کوین‌های فروخته شده توسط افراد در یک روز برابر باشند، با اعداد ۱، ۳، ۸، ۹ و ۱۲ روز، عدد بدست آمده برای شاخص MSOL (میانه) برای آن‌ها ۸ خواهد بود و در صورتی که عدد به دست آمده برای شاخص ASOL (میانگین) ۶.۶ خواهد بود. حال اگر عدد ۱۲ روز تبدیل به ۳۶۰ روز شود، شاخص MSOL ثابت می‌ماند ولی شاخص ASOL تبدیل به عدد ۷۶.۲ خواهد شد؛ همانطور که می‌بینید تغییرات در اندیکاتور ASOL نسبت به MSOL بسیار بیشتر است و این اندیکاتور نسبت به مدت‌زمان نگهداری تراکنش‌های خرج شده در شبکه، بسیار حساس‌تر است.
MSOL و ASOL

جمع بندی

اندیکاتور‌های MSOL و ASOL از شاخص‌های ارزشمند OnChain هستند که طول عمر نگهداری بیت کوین‌ها را در قالب نمودار به علاقه مندان به داده‌های درون زنجیره‌ای نشان می‌دهند. به طور کلی معامله‌گران در بازارهای مالی به دنبال یافتن راهی برای دقیق‌تر کردن هر چه بیشتر تحلیل‌های خود هستند؛ این شاخص‌ها می‌توانند اطلاعات مناسبی را در مورد حرکات و رفتار سرمایه‌گذاران قدیمی (هودلرها) و سرمایه‌گذاران جدید در بازار به ما بدهند و بر اساس آن‌ها می‌توانیم تحلیل خود را در رابطه با روند بازار بهبود ببخشیم و تصمیماتی با پشتوانه‌ی محکمتری در رابطه با دارایی‌مان بگیریم.


نمودارASOL و MSOL را از کجا پیدا کنم؟

برای مشاهده دو شاخص MSOL و ASOL می‌توانید با کلیک کردن بر نام آن مستقیما به صفحه نمودار مراجعه نمایید.