آموزش و معرفی شاخص NUPL - نمودار NUPL چیست؟

NUPL مخفف عبارت Net Unrealized Profit/Loss در فوریه ۲۰۱۹ برای تعیین کل سود یا کل زیان حاصل از جابجایی یک سکه ایجاد شد. برای تعیین این امر، تفاوت بین قیمت فعلی و قیمت، در آخرین حرکت هر سکه در گردش، محاسبه می شود. به عبارت ساده، میزان سود یا زیان سرمایه گذاران را در صورتی که تمام سکه ها امروز فروخته شوند، اندازه گیری می کند.

نمای کلی شاخص:

NUPL از فرمول زیر محاسبه می‌شود:
Market cap – Realized cap / Market cap
 • مقادیر بیشتر از صفر (مثبت): سکه‌ها یا سرمایه‌گذارانی که در سود هستند، بیشتر از سرمایه‌گذارانی هستند که ضرر می‌کنند. برای اینکه NUPL مثبت باشد، Market cap باید بزرگتر از Realized cap باشد. این اتفاق، نشان می‌دهد که ارزشی که در بازار معامله می‌شود بیشتر از ارزش مورد انتظار در شبکه است. به عنوان مثال، اگر مقدار NUPL به 0.75 برسد، به این معنی است که Market Cap چهار برابر Realized Cap است (این عدد با استفاده از فرمول ذکر شده بدست می‌آید). منطقی است که اگر اکثر سکه‌هایی که جابه‌جا شده‌اند در سود باشند، فاصله زیاد بین این دو می‌تواند فشار فروش به حساب بیآید.
 • مقادیر کمتر از صفر (منفی): سکه‌ها یا سرمایه‌گذارانی که در ضرر هستند، بیشتر از سرمایه‌گذارانی هستند که سود می‌کنند. برای اینکه NUPL منفی باشد، Realized cap باید بزرگتر از Market cap باشد. این اتفاق، نشان می‌دهد که ارزشی که در بازار معامله می‌شود کمتر از ارزش مورد انتظار در شبکه است. به عنوان مثال، اگر مقدار NUPL به 0.5- برسد، به این معنی است که Market Cap نصف Realized Cap است (این عدد با استفاده از فرمول ذکر شده در بالا بدست می‌آید). منطقی است که اگر اکثر سکه‌هایی که جابه‌جا شده‌اند زیانده باشند، فاصله زیاد بین این دو می‌تواند انگیزه خرید به حساب بیآید.

 • استراتژی:

  از لحاظ تاریخی، مشاهده شده است که بازار بیت کوین با NUPL 0.75 یا بالاتر، به سقف بازار نزدیک تر است. وقتی NUPL بالاتر از 0.75 است، طبیعی است که سرمایه‌گذاران رویکرد احتیاطی به بازار داشته باشند. همچنین بازار با NUPL -0.2 یا کمتر، به کف قیمتی بازار نزدیک‌تر است. این اتفاق می‌تواند برای سرمایه‌گذاران به عنوان فرصت خرید قلمداد شود.
  شاخص NUPL

  نمونه استراتژی:

  • BTC
  • بالاترین عدد یکسال گذشته NUPL BTC 0.748 است. در نتیجه بازار در این رشد، نتوانست به بالای 0.75 برسد که این اتفاق در تمام بازارهای صعودی قبلی رخ داده بود. عملکرد 2021 بسیار جالب است زیرا NUPL قبل از اینکه دوباره بالا بیاید و سبز شود، به زیر 0.5 (زرد) سقوط کرد. این اتفاق شبیه به بازار صعودی سال 2013 است که با کاهش شدیدی همراه شد. از نظر تاریخی، تثبیت افت زیر 0.5 می تواند پایان بازار صعودی باشد.
   شاخص NUPL
  • ETH
  • بالاترین عدد یکسال NUPL ETH 0.77 است. برخلاف BTC، این شاخص قبلاً از سطح 0.75 عبور کرده است. در سال 2017 حدود یک سال پس از شکست آستانه 0.50 NUPL، روند صعودی EHT به طول انجامید. با این حال، در همان سال کاهش NUPL به زیر 0.50 پایان بازار صعودی را نشان داد.
   از نظر تاریخی اگر این شاخص در آینده نزدیک به زیر 0.50 کاهش یابد، این امکان وجود دارد که چرخه صعودی ETH به پایان رسد.
   شاخص NUPL

   جمع بندی

   شاخص NUPL به طور خاص، میزان سود یا ضرر تحقق نیافته را بیان می‌کند. در این شاخص که از میزان دقت بالایی نیز برخوردار است، اگر میزان آن بالاتر از عدد صفر باشد، به صورت کلی سرمایه‌گذاران در سود هستند و اگر مقداری کمتر از صفر را اختیار کند، به معنای آن است که سرمایه گذاران در ضرر هستند. NUPL به بررسی میزان سود یا زیان سرمایه گذاران در صورتی که تمام سکه هاشان را امروز بفروشند، می‌پردازد.


   این نمودار را از کجا پیدا کنم؟

   برای مشاهده شاخص NUPL می‌توانید با کلیک کردن بر نام آن مستقیما به صفحه نمودار مراجعه نمایید. اگر اکانت خود را ارتقا داده باشید، در تغییر روندهای این نمودار، از طریق صفحه تحلیل‌های VIP به شما اطلاع رسانی خواهیم کرد.