آموزش و معرفی شاخص SSR- SSR چیست؟

شاخص SSR یا Stablecoin Supply Ratio نسبت “میزان حجم بازار بیت‌کوین” به “حجم بازار استیبل‌کوین‌های موجود در بازار” است که اولین بار در نوامبر ۲۰۱۹ توسط رناتو شیراکاشی ابداع شد. تغییرات این شاخص یکی از موارد مهم بررسی وضعیت بازار است.

نمای کلی شاخص SSR

SSR از فرمول زیر محاسبه می‌شود:

Market Cap (of BTC) / Market Cap (of all Stablecoins)
SSR به عنوان یک نمایانگر توازن عرضه/تقاضا بین بیت‌کوین و دلار شناخته می‌شود.

    استراتژی کار با SSR:

  • هنگامی که شاخصSSR پایین است، موجودی استیبل‌کوین‌های موجود در بازار، قدرت خرید بیشتری برای خرید بیت‌کوین دارند. افزایش میزان حجم بازار استیبل کوین، نمایانگر وجود سرمایه‌هایی است که می‌توانند در شبکه بیت‌کوین جریان داشته باشند.
  • هنگامی که شاخص SSR بالا است، موجودی استیبل‌کوین‌های موجود در بازار، قدرت خرید کمتری برای خرید بیت‌کوین دارند. هرگاه با افزایش مقدار شاخص SSR روبه‌رو شدیم، به افزایش فشار فروش منجر شده است.
SSR شاخص

نمونه استراتژی:

در ۹ ماه گذشته، شاخص SSR از عدد ۲۰ فراتر نرفته است که این اتفاق به خودی خود خبر خوبی است زیرا نشان‌دهنده قدرت خرید زیادی است که در بازار وجود دارد. برای بررسی مفهوم SSR سری به ماه سپتامبر ۲۰۲۰ میزنیم، هنگامی که عدد این شاخص حوالی ۱۰ بود. عدد ۱۰ به این معنیست که اگر ما ۱۰۰ را تقسیم بر ۱۰ کنیم که برابر با ۱۰ درصد می شود، حجم استیبل‌کوین‌های موجود در سپتامبر ۲۰۲۰، میتواند ۱۰ درصد از عرضه‌ی بیت‌کوین را خریداری کند.

 شاخص SSR

این نمودار را از کجا پیدا کنم؟

برای مشاهده شاخص SSR‌ می‌توانید با کلیک کردن بر نام آن مستقیما به صفحه نمودار مراجعه کنید.